Ing. Jana Báčová, CIA
Profesní kariéra Jany Báčové je významně spojena s Českou národní bankou, Zkušenosti získala v útvarech dohledu nad finančním trhem, kde se zaměřovala zejména na problematiku interního auditu a vnitřních řídicích a kontrolních systémů. Poté zastávala v ČNB několik vedoucích pozic v různých oblastech její činnosti, v nichž zastupovala ČNB i navenek v příslušných výborech ESCB. Od roku 2002 vedla deset let útvar interního auditu ČNB, poté zastávala funkci ředitelky sekce peněžní a platebního styku a od roku 2015 pozici ředitelky sekce kancelář, kde kromě jiného byla zodpovědná i za funkce compliance, GDPR, řízení operačních rizik, etiku a podporu good governance. V současné době je mimo jiné předsedkyní výborů pro auditu ve skupině ČSOB.
Jana je certifikovaným auditorem (CIA) a je též certifikována Mezinárodním institutem interních auditorů pro hodnocení kvality interního auditu. Řadu let působila v Radě ČIIA a dlouhodobě se na půdě ČIIA věnuje lektorské činnosti a problematice standardizace profesní praxe interního auditu v České republice.
Ing. Martin Dohnal
GasNet, s.r.o.
Ing. Pavel Folkman, CIA
Ministerstvo financí ČR
Celý svůj profesní život se věnuje auditu. Od roku 2005 působil ve Státním zemědělském intervenčním fondu nejprve jako interní auditor, následně ředitel Odboru interní audit, kdy byl zodpovědný za řízení a realizaci interních auditů, průběžné hodnocení vnitřního kontrolního systému a metodické vedení postupů interního auditu. Od roku 2014 působí na Ministerstvu financí, kde se zabývá problematikou auditu prostředků poskytnutých z fondů EU na pozici metodika Auditního orgánu.
Ing. Tomáš Hořejší, CFE
MONETA Money Bank, a.s.
Tomáš Hořejší je absolventem Policejní akademie ČR a Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, dále v roce 2017 získal certifikaci CFE udělovanou Asociací certifikovaných vyšetřovatelů podvodů (ACFE). Tomáš v minulosti řadu let pracoval jako vyšetřovatel u specializovaných složek Policie ČR (Finanční policie – FIPO, Útvar odhalování korupce a finanční kriminality – ÚOKFK). V rámci svého působení u Policie ČR se podílel na odhalování a vyšetřování závažné finanční kriminality spojené s daňovými úniky a praním špinavých peněz. Po odchodu ze státních služeb působil dva roky v České spořitelně jako Specialista fraud risk managementu. Od roku 2012 pracuje pro skupinu MONETA (dříve GE Money) v České republice v různých pozicích v rámci divize Compliance. V současné době působí jako Senior manažer Anti-fraud, Compliance, kdy je zejm. zodpovědný za včasnou detekci rizik spojených s podvodným jednáním, zajištění následného procesu interního vyšetřování a v neposlední řadě i za zastupování zájmů skupiny MONETA v trestním řízení. Dále ve skupině MONETA působí i jako interní ombudsman. Rovněž je i lektorem v Českém institutu interních auditorů.
Mgr. Vendula Kožíšková
Městská policie hl. m. Prahy
Ing. Jiří Machát
Allianz pojišťovna, a.s.
Absolvent Fakulty Business and Management v rámci společného studijního programu Nottingham Trent University a VUT v Brně. Od roku 2010 pracoval několik roků ve společnosti Deloitte Česká republika v týmu interního auditu, v oddělení řízení podnikových rizik. Má zkušenosti v oblasti provádění interních auditů, hodnocení rizik a poskytování konzultačních služeb klientům v různých odvětvích, jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Dlouhodobě se zaměřuje na audity projektů financovaných z fondů EU a kontrolu veřejných zakázek. Od roku 2014 působí na pozici zástupce ředitele Auditního orgánu a vedoucího oddělení Metodiky, kvality a podpory auditu v rámci Ministerstva financí. Má zkušenosti s řízením týmu spolupracovníků a s publikační a přednáškovou činností v rámci ČIIA.
Mgr. Jana Rambousková
Jana Rambousková vystudovala, ve své době málokomu co říkající (promovala v roce 2002), obor andragogika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Výchově a vzdělávání dospělých se intenzivně věnuje téměř dvacet let. Za svoje poslání a životní náplň totiž považuje budování vztahů a „práci" s lidmi – těmi nejbližšími počínaje a doposud neznámými konče. Působila v několika významných českých vzdělávacích agenturách jako školitelka a projektová manažerka (např. Scio, Positive), zároveň se pohybovala v byznysovém prostředí. Také má zkušenosti z akademické půdy (státní i soukromé) a z ročního působení ve státní správě (Ministerstvo dopravy ČR). Po rodičovské dovolené se stala nezávislou lektorkou a konzultantkou v oblasti osobnostního rozvoje. Nadále spolupracuje s vybranými vzdělávacími společnostmi.
Ing. Ivo Středa
Zakladatel a první prezident ČIIA, nyní člen četného prezídia ČIIA. Během 24leté praxe v interním auditu vybudoval či transformoval útvary IA ve společnostech ČEZ, Český Telecom, Ernst & Young ČR, E.ON Bohemia, ČSA a innogy ČR (RWE).
Působil v dozorčí radě Svazu průmyslu a dopravy ČR, v Radě pro veřejný dohled nad auditem a nyní je členem Výboru pro audit Českého Aeroholdingu.
Své dlouholeté zkušenosti nyní zúročuje v rámci mentoringu a coachingu manažerů interního auditu a manažerů příbuzných oblastí.
Ing. Rodan Svoboda, CIA
Konzultant, lektor, externí hodnotitel kvality interního auditu
Rodan je kvalifikovaným a zkušeným senior konzultantem v poradenské společnosti Eurodan, s.r.o., kde využívá své dlouholeté auditorské a manažerské zkušenosti. Téměř dvacet let pracoval v elektrárenské společnosti ČEZ jak v ekonomických, tak auditorských pozicích. Podílel se na budování ČIIA, řadu let jako člen Rady, posléze jako jeho první výkonný ředitel. Několik let byl projektovým manažerem národní pobočky ISACA CRC a členem jeho řídicího výboru. Přes 3 roky byl členem Výboru pro audit v Kongresovém centru Praha, a.s.
Kromě tuzemské praxe získával auditorské zkušenosti i v rámci několika zahraničních projektů, mj. se podílel na budování systému finanční kontroly a interního auditu ve státní správě Republiky Tádžikistán. V současnosti vede odborné týmy při zavádění auditu, jeho výkonu a hodnocení v řadě obchodních společností, regulovaných subjektů finančního sektoru a organizacích veřejné správy. Více než tři roky odpovídal za provádění interních auditů u Pojišťovny VZP, a. s., dvanáct let koordinoval poskytování služeb pro funkci compliance ve finanční skupině Citfin. V letech 2017-18 působil jako senior konzultant při analýzách a implementaci zpracování osobních údajů podle GDPR. Je lektorem a trenérem v oblasti interního auditu, risk managementu, compliance a Corporate Governance. Vykonává externího hodnotitele kvality interníh auditu.
Rodan je certifikovaným interním auditorem (CIA), certifikovaným auditorem vnitřní kontroly (CICA), držitelem certifikace v ujišťování systému řízení rizik (CRMA). Je členem Českého institutu interních auditorů, členem IIC ve Spojených státech a čestným členem polského institutu PIKW.
Ing. Radek Ščotka, MBA
Argeus, s.r.o.
Je partnerem společnosti Argeus, s.r.o., ve které působí jako interní auditor se specializací na Risk Management. Jmenovaný vede projektové týmy při řízení rizik v oblasti ochrany dat a bezpečnosti ICT. Radek Ščotka má dlouholetou praxi v bankovním sektoru se specializací na problematiku cenných papírů a investičního bankovnictví. Další manažerské zkušenosti nabyl na poli auditu.
Věnuje se projektům řízení rizik v korporátní sféře českých i nadnárodních společností, vedl implementaci systémů a metodik řízení rizik, interních auditů prostřednictvím sofistikovaných softwarových platforem u mnoha českých i nadnárodních společností. Radek Ščotka je aktivní v lektorské činnosti a zaměřuje se na propojení světa interního auditu, rizik a kontrolních prvků do praxe.
Ing. Ščotka je absolventem Ekonomické fakulty VŠB Technické University Ostrava a The Free Swiss University of St. George´s.
Ing. Jana Šorfová, FCCA
- Pozice: Specialistka interního auditu, Česká spořitelna a.s., skupina ERSTE.
- Počet let praxe: Ernst & Young 8 let, skupina RWE 1 rok, skupina ČSOB/KBC 14 let, skupina ČS/ERSTE: 1 rok
Čím vším jsem si prošla?
- Ernst & Young – audit, daně
- skupina RWE – vedoucí odboru účetnictví v dceřiné spol.
- skupina ČSOB/KBC
- ✓senior auditor – celý rozsah auditní práce ve většině procesů v bance a dceřiných společnostech - od plánování auditů, vedení (vč. mezinárodních) týmů, vyjednávání nálezů s top managementem, účast na auditních výborech/dozorčích radách, pro – bono auditní konzultace v neziskovém sektoru
- ✓ data governance expert – zajištění správné práce s daty jako hodnotným aktivem v celé CSOB skupině, spoluautor metodiky
- ✓ spoluautor projektů Forvardino (ČSOB) a Supportino (KBC) – vzájemné vzdělávání zaměstnanců
- ✓ ambasadorka projektu Finanční gramotnost – odučeno přes 1,5 tis dětí a desítky učitelů
- ✓pro-bono výuka finančního řízení – Vysoká škola báňská, neziskové organizace a další
- ✓ skupina ČS/ERSTE
- ✓ interní audit (např. credits, nemovitostní fondy, legislativa v oblasti dat – tzv. BCBS239 aj.); členství v mezinárodních týmech a specializovaných pracovních skupinách – např. ESG (Environmental Social Governance)
- ✓ambasadorka finanční gramotnosti
✓Moje motto: Líbí se mi jich spousta, napadá mne například Před nikým se neponižuj a nad nikým se nepovyšuj
Mgr. Filip Zelingr
Letiště Praha, a. s.
Výkonný ředitel, Audit, Řízení rizik, Compliance
Letiště Praha, a.s.
Filip je již více než 9 let Ředitelem Interního auditu, Řízení rizik a Compliance ve skupině společností Letiště Praha, které z velké části vybudoval. Za více než 22 let profesní praxe působil mimo Letiště Praha ve vedoucích řídících i kontrolních rolích ve světových korporacích jako Citibank Europe nebo Giesecke&Devrient. Je řadu let členem Rady Českého institutu interních auditorů, expertní skupiny interního auditu Evropské pobočky Airport Council International a historicky byl zakládajícím členem předsednictva pobočky ASIS International v Čechách a následně na Slovensku. Vedle interního auditu a řízení rizik se Filip aktivně se zapojuje na různých platformách v odborných kruzích do dění v oblasti Compliance Management systémů, trestní odpovědnosti právnických osob, etiky a udržitelnosti podnikání a ESG.