Základní kurz pro finanční kontrolu a interní audit
14.10.2024 - 17.10.2024
25.11.2024 - 28.11.2024
variabilní symbol: 83.běh
ÚROVEŇ
Pro začátečníky.
URČENO PRO
Začínající interní auditory ve veřejné správě. Základní kurz je organizován v rozsahu 64 vyučovacích hodin ve dvou na sobě navazujících cyklech, každý cyklus je ukončený testem. Zařazení v systému odborné certifikace na úrovni – Interní auditor ve veřejné správě – asistent.
CÍL SEMINÁŘE
Posluchači získají základní znalosti nezbytné pro orientaci a provádění interního auditu v orgánech veřejné správy. Součástí jednotlivých témat budou rovněž případové studie a praktické zkušenosti z veřejné správy.
OBSAH SEMINÁŘE
- Seznámení se s právními předpisy vztahujícími se k řídícím a kontrolním systémům v rozsahu seznámení se strukturou a základními pojmy – zákon o finanční kontrole a prováděcí vyhláška, zákon o kontrole, přímo použitelné předpisy Evropského společenství pro řídící a kontrolní systémy ve veřejné správě.
- Nastavení finanční kontroly ve veřejné správě (základní pojmy, kontrolní systémy veřejné správy, druhy kontrol, druhy auditů, rozdíl mezi externím a interním auditem, vnitřní kontrolní systém).
- Nastavení finančního řízení (řídící kontroly) a požadavků na její nastavení dle modelu COSO, včetně přístupů k ověření účinnosti vnitřního řídicího a kontrolního systému.
- Základní znalosti v oblasti účetnictví orgánů veřejné správy (nastavení, účel, cíle, výkazy) a rozpočtového řízení.
- Seznámení se s právními předpisy vztahujícími se na interní audit ve veřejné správě, včetně mezinárodních standardů pro profesní praxi interního auditu.
- Provedení procesem auditu krok za krokem, včetně plánování a podávání zpráv.
ROZVRH SEMINÁŘE
09:00 - 16:00
Ing. Valdemar Adamiš
Ing. Valdemar Adamiš
Ministerstvo financí ČR
Ing. Jana Báčová, CIA
Profesní kariéra Jany Báčové je významně spojena s Českou národní bankou, Zkušenosti získala v útvarech dohledu nad finančním trhem, kde se zaměřovala zejména na problematiku interního auditu a vnitřních řídicích a kontrolních systémů. Poté zastávala v ČNB několik vedoucích pozic v různých oblastech její činnosti, v nichž zastupovala ČNB i navenek v příslušných výborech ESCB. Od roku 2002 vedla deset let útvar interního auditu ČNB, poté zastávala funkci ředitelky sekce peněžní a platebního styku a od roku 2015 pozici ředitelky sekce kancelář, kde kromě jiného byla zodpovědná i za funkce compliance, GDPR, řízení operačních rizik, etiku a podporu good governance. V současné době je mimo jiné předsedkyní výborů pro auditu ve skupině ČSOB.
Jana je certifikovaným auditorem (CIA) a je též certifikována Mezinárodním institutem interních auditorů pro hodnocení kvality interního auditu. Řadu let působila v Radě ČIIA a dlouhodobě se na půdě ČIIA věnuje lektorské činnosti a problematice standardizace profesní praxe interního auditu v České republice.
Ing. František Beckert
Ministerstvo financí ČR
František je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, obor podniková ekonomika a management. V roce 2003 nastoupil na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), do pozice interního auditora odpovědného za řízení a realizaci interních auditů, průběžné hodnocení vnitřního kontrolního systému a metodické vedení postupů interního auditu.
Od roku 2007 se zabýval auditem strukturálních fondů EU, v letech 2010–2012 byl v pozici vedoucího oddělení auditu Evropského sociálního fondu (ESF) na MPSV, které plnilo činnosti pověřeného auditního subjektu pro Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Od roku 2013 působí na Ministerstvu financí. Nejdříve v rámci Auditního orgánu, kde zpočátku působil ve vedoucí funkci odpovídající za výkon auditů prostředků Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, dále řídil oddělení odpovědné za řízení kvality a koordinace auditů prostředků ESF a Regionálních operačních programů. Od prosince 2014 vedl oddělení Audit II v rámci Auditního orgánu Ministerstva financí, které má ve své odpovědnosti audit 7 operačních programů za programové období 2007–2013 a 3 operační programy za programové období 2014–2020 (65 auditorů). Od roku řídil oddělení Koordinace auditů ESIF, které plánovalo, koordinovalo a reportovalo auditní činnost za všechny operační programy spadajících pod Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) a řídilo kvalitu všech auditních zpráv prováděných Auditním orgánem v této oblasti. V srpnu 2019 byl jmenován ředitel odboru Interního auditu Ministerstva financí.
Členem ČIIA je od roku 2004 a držitelem mezinárodního certifikátu pro interní auditory CIA od roku 2006. Od roku 2010 je členem Rady ČIIA, kde rovněž působí jako viceprezident tohoto Institutu. Od roku 2012 je předsedou Výboru Sekce veřejné správy ČIIA. František aktivně působí jako mentor a lektor ČIIA, zejména atestačních kurzů začleněných do Národního kvalifikačního programu vzdělávání a certifikace interního auditu ve veřejné správě se zaměřením na provádění auditů strukturálních fondů, interní audit a zabezpečování kvality interního auditu ve veřejné správě. Dále se spolupodílí na přípravě a organizaci každoročních workshopů pro veřejnou správu, certifikaci interních auditorů ve veřejné správě a na publikační činnosti v oblasti interního auditu.
Ing. Pavel Folkman, CIA
Ministerstvo financí ČR
Celý svůj profesní život se věnuje auditu. Od roku 2005 působil ve Státním zemědělském intervenčním fondu nejprve jako interní auditor, následně ředitel Odboru interní audit, kdy byl zodpovědný za řízení a realizaci interních auditů, průběžné hodnocení vnitřního kontrolního systému a metodické vedení postupů interního auditu. Od roku 2014 působí na Ministerstvu financí, kde se zabývá problematikou auditu prostředků poskytnutých z fondů EU na pozici metodika Auditního orgánu.
Ing. Jiří Machát
Allianz pojišťovna, a.s.
Absolvent Fakulty Business and Management v rámci společného studijního programu Nottingham Trent University a VUT v Brně. Od roku 2010 pracoval několik roků ve společnosti Deloitte Česká republika v týmu interního auditu, v oddělení řízení podnikových rizik. Má zkušenosti v oblasti provádění interních auditů, hodnocení rizik a poskytování konzultačních služeb klientům v různých odvětvích, jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Dlouhodobě se zaměřuje na audity projektů financovaných z fondů EU a kontrolu veřejných zakázek. Od roku 2014 působí na pozici zástupce ředitele Auditního orgánu a vedoucího oddělení Metodiky, kvality a podpory auditu v rámci Ministerstva financí. Má zkušenosti s řízením týmu spolupracovníků a s publikační a přednáškovou činností v rámci ČIIA.
JUDr. Ing. Zdeňka Liv Prokšová
Nejvyšší kontrolní úřad
Zdeňka Liv Prokšová působí celý profesní život v různých oblastech státní správy (Český statistický úřad, Okresní úřad, Ministerstvo vnitra), kde zastávala pozice od úrovně úřednických až po řídící. V současné době již jedenáctým rokem pracuje na Nejvyšší kontrolním úřadě. I zde prošla několik pozic a to od metodika, přes právníka až po interního auditora. Mnoho let se rovněž věnuje aktivní práci pro obec. Druhé volební období zastává funkci zastupitele obce, resp. člena rady obce, kde má na starosti právní problematiku, především závazkové právo.
Ing. Dana Ratajská
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Vystudovala Provozně-ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Celý svůj profesní život působí ve veřejné správě, jak v územní samosprávě (Ostrava, Opava), tak i ve státní správě (ZVHS, ČSSZ, SPÚ, MF). Než se v roce 2002 začala věnovat internímu auditu, pracovala na různých ekonomických pozicích, z toho 10 let jako vedoucí ekonomického odboru.
V současné době pracuje na Ministerstvu pro místní rozvoj na pozici vedoucí samostatného oddělení interního auditu. Členkou ČIIA je od roku 2002, od roku 2010 je členkou výboru Sekce veřejné správy, kde se aktivně podílí na jejich aktivitách a také na organizaci seminářů a dalších akcí Českého institutu interních auditorů nejenom v Moravskoslezském regionu, členkou výboru pro certifikaci a občasnou přispěvatelkou do našeho časopisu Interní auditor. Členkou Rady ČIIA je od roku 2013.
Ing. Rodan Svoboda, CIA
Konzultant, lektor, externí hodnotitel kvality interního auditu
Rodan je kvalifikovaným a zkušeným senior konzultantem v poradenské společnosti Eurodan, s.r.o., kde využívá své dlouholeté auditorské a manažerské zkušenosti. Téměř dvacet let pracoval v elektrárenské společnosti ČEZ jak v ekonomických, tak auditorských pozicích. Podílel se na budování ČIIA, řadu let jako člen Rady, posléze jako jeho první výkonný ředitel. Několik let byl projektovým manažerem národní pobočky ISACA CRC a členem jeho řídicího výboru. Přes 3 roky byl členem Výboru pro audit v Kongresovém centru Praha, a.s.
Kromě tuzemské praxe získával auditorské zkušenosti i v rámci několika zahraničních projektů, mj. se podílel na budování systému finanční kontroly a interního auditu ve státní správě Republiky Tádžikistán. V současnosti vede odborné týmy při zavádění auditu, jeho výkonu a hodnocení v řadě obchodních společností, regulovaných subjektů finančního sektoru a organizacích veřejné správy. Více než tři roky odpovídal za provádění interních auditů u Pojišťovny VZP, a. s., dvanáct let koordinoval poskytování služeb pro funkci compliance ve finanční skupině Citfin. V letech 2017-18 působil jako senior konzultant při analýzách a implementaci zpracování osobních údajů podle GDPR. Je lektorem a trenérem v oblasti interního auditu, risk managementu, compliance a Corporate Governance. Vykonává externího hodnotitele kvality interníh auditu.
Rodan je certifikovaným interním auditorem (CIA), certifikovaným auditorem vnitřní kontroly (CICA), držitelem certifikace v ujišťování systému řízení rizik (CRMA). Je členem Českého institutu interních auditorů, členem IIC ve Spojených státech a čestným členem polského institutu PIKW.
Ing. Michal Svoboda, Ph.D.
Michal Svoboda absolvoval na Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze studium oboru účetnictví a finanční řízení, tamtéž získal také doktorát a mnoho let působil jako odborný asistent. Od roku 2007 pracoval na Ministerstvu financí v odborech, které jsou gestorem právních předpisů v oblasti účetnictví veřejného sektoru. Aktuálně s Ministerstvem financí spolupracuje na vzniku nového zákona o účetnictví. Je certifikovaným interním auditorem ve veřejné správě a odborným konzultantem v oblastech účetní výkaznictví, vnitřní kontrolní systém, metodika 3E, nákladové kalkulace, finanční řízení a v souvisejících oblastech organizací veřejné správy.
Cena semináře
Cena člen (prezenčně): 15 500,- Kč bez DPH (18 755,- Kč s DPH)
Cena nečlen (prezenčně): 19 400,- Kč bez DPH (23 474,- Kč s DPH)