Audit klíčových oblastí veřejné správy
11.12.2024 - 13.12.2024
variabilní symbol: VS176
ÚROVEŇ
Pro všechny úrovně.
URČENO PRO
Interní auditory (příp. kontrolory) orgánů veřejné správy a samosprávy (a jimi zřizovaných organizací). Zařazení v systému odborné certifikace na úrovni – Interní auditor ve veřejné správě – junior.
CÍL SEMINÁŘE
1. Seznámit posluchače s metodologií související s auditem veřejných zakázek, auditem vnitřního kontrolního systému a auditem majetku.
2. Objasnit postupy prací při auditu veřejných zakázek, auditu majetku a auditu vnitřního řídicího a kontrolního systému.
3. Vytyčit hlavní oblasti při provádění auditu veřejných zakázek, auditu majetku a vnitřního řídicího a kontrolního systému.
4. Poukázat na nejčastější chyby z praxe výše popsaných oblastí.
OBSAH SEMINÁŘE
Metodologie pro interní audit
- Výklad a použití normativních aktů v souvislosti s výkonem auditů veřejných zakázek, majetku a vnitřního řídicího a kontrolního systému.
- Vytyčení nejdůležitějších částí relevantní legislativy ve spojitosti s výše uvedenými normativními akty.
Audit zadávání veřejných zakázek.
- Význam problematiky VZ, právní rámec.
- Plánování a příprava auditu: význam a postupy předběžného šetření, program audit.
- Realizace auditu: posuzování přiměřenosti a účinnosti ŘKM, příklady zjištění (obecně).
- Vyhodnocení: základní atributy, kontext doporučení se zjištěními, auditní zpráva.
Audit vnitřního řídicího a kontrolního systému.
- Základní principy a cíle vnitřního řídicího a kontrolního systému.
- Základní pojmy související s hospodárností, efektivností a účelností (3E).
- Řízení rizik, jejich hodnocení a eliminace v souvislosti s VŘKS.
- Nejčastější pochybení hospodaření v orgánech veřejné správy na ukázkách kontrolních orgánů.
Audit majetku.
- Stručný přehled platných právních předpisů souvisejících s majetkem organizace.
- Vymezení a rozdělení majetku dle platné legislativy.
- Evidence majetku v účetnictví, jeho zařazování a oceňování.
- Praktické příklady při problémech s oceňováním majetku organizace.
Audit trail.
- Metodický a legislativní rámec pro zajištění audit trailu.
- Metodický a legislativní rámec pro audit trail auditovaných subjektů.
- Případová studie – adekvátní audit trail ŘO/ZS.
Audit organizací zřizovaných.
- Důvody, druhy a zaměření výkonu auditu organizací zřizovaných.
ROZVRH SEMINÁŘE
09:00 - 16:00
Ing. František Beckert
Ing. František Beckert
Ministerstvo financí ČR
František je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, obor podniková ekonomika a management. V roce 2003 nastoupil na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), do pozice interního auditora odpovědného za řízení a realizaci interních auditů, průběžné hodnocení vnitřního kontrolního systému a metodické vedení postupů interního auditu.
Od roku 2007 se zabýval auditem strukturálních fondů EU, v letech 2010–2012 byl v pozici vedoucího oddělení auditu Evropského sociálního fondu (ESF) na MPSV, které plnilo činnosti pověřeného auditního subjektu pro Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Od roku 2013 působí na Ministerstvu financí. Nejdříve v rámci Auditního orgánu, kde zpočátku působil ve vedoucí funkci odpovídající za výkon auditů prostředků Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, dále řídil oddělení odpovědné za řízení kvality a koordinace auditů prostředků ESF a Regionálních operačních programů. Od prosince 2014 vedl oddělení Audit II v rámci Auditního orgánu Ministerstva financí, které má ve své odpovědnosti audit 7 operačních programů za programové období 2007–2013 a 3 operační programy za programové období 2014–2020 (65 auditorů). Od roku řídil oddělení Koordinace auditů ESIF, které plánovalo, koordinovalo a reportovalo auditní činnost za všechny operační programy spadajících pod Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) a řídilo kvalitu všech auditních zpráv prováděných Auditním orgánem v této oblasti. V srpnu 2019 byl jmenován ředitel odboru Interního auditu Ministerstva financí.
Členem ČIIA je od roku 2004 a držitelem mezinárodního certifikátu pro interní auditory CIA od roku 2006. Od roku 2010 je členem Rady ČIIA, kde rovněž působí jako viceprezident tohoto Institutu. Od roku 2012 je předsedou Výboru Sekce veřejné správy ČIIA. František aktivně působí jako mentor a lektor ČIIA, zejména atestačních kurzů začleněných do Národního kvalifikačního programu vzdělávání a certifikace interního auditu ve veřejné správě se zaměřením na provádění auditů strukturálních fondů, interní audit a zabezpečování kvality interního auditu ve veřejné správě. Dále se spolupodílí na přípravě a organizaci každoročních workshopů pro veřejnou správu, certifikaci interních auditorů ve veřejné správě a na publikační činnosti v oblasti interního auditu.
Ing. Jan Liška
Povodí Vltavy, státní podnik
Absolvent oboru Komerční elektrotechnika na Elektrotechnické fakultě ZČU v Plzni. Auditní činnost vykonává od roku 2007. Působil jako auditor systému jakosti v elektrotechnické výrobě. Od roku 2009 se aktivně věnuje výkonu interních auditů ve veřejné správě a výkonu auditů prostředků ze Strukturálních fondů. Je zastupitelem MČ Praha 14 a má praxi ze správy veřejného i soukromého majetku. V současné době působí jako samostatný interní auditor v Povodí Vltavy, státní podnik.
Ing. Simona Székelyová
Národní agentura pro komunikační a informační technologie, s.p.
Absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v bakalářském oboru veřejná správa, ekonomický magisterský program na Vysoké škole finanční a správní a studijní program MBA pro veřejnou správu. Od roku 2008 se věnuje internímu auditu. Působila ve vedoucí pozici na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR, na Ministerstvu vnitra ČR v oblasti interního auditu a auditu strukturálních fondů. Nastavovala řídící a kontrolní systémy finančních nástrojů. Zakládala útvar interního auditu ve Státní tiskárně cenin, státní podnik. Je držitelkou certifikátu interní auditor ve veřejné správě - expert/konzultant v rámci Národního kvalifikačního programu. Členem ČIIA je od roku 2009. Členem Rady ČIIA je od roku 2012. Angažuje se v Sekci veřejné správy ČIIA a podílí se na tvorbě vzdělávacích programů. Zároveň pracuje ve výboru pro certifikaci. V současné době je předsedkyní a místopředsedkyní 6 výborů pro audit ve státních podnicích. Ve státním podniku NAKIT zastává v útvaru interního auditu seniorní pozici.
Cena semináře
Cena člen (prezenčně): 6 700,- Kč bez DPH (8 107,- Kč s DPH)
Cena nečlen (prezenčně): 8 200,- Kč bez DPH (9 922,- Kč s DPH)