Certifikace Mezinárodní certifikace Registrace

DETAILNÍ INFORMACE K ŽÁDOSTI, REGISTRACI A PLÁNOVÁNÍ TERMÍNŮ

KROK Č.1: ZVAŽTE, ZDA SE STÁT ČLENEM INStITUTU INTERNÍCH AUDITORŮ

V případě, že ještě nejste členem ČIIA, byste měli zvážit, zda se jím stát předtím, než podáte žádost do programu certifikace. Existují okamžité i dlouhodobé výhody, benefity a speciální akce, které členství v ČIIA přináší, a které by měl každý kandidát zvážit, jako například:

 • Výhodné ceny žádosti o certifikaci i poplatků za registraci ke zkoušce.
 • Online přístup k auditním standardům, etickým pravidlům

Další výhody:

 • Nižší cena za semináře a konference ČIIA
 • Slevy na vzdělávací produkty ČIIA
 • Bezplatné zasílání vítězi časopisu Internal Auditor
 • Široká škála dalších online informačních bulletinů, které přinášejí novinky a informace z různých oblastí profese interního auditu

Pro více informací o tom, jak se stát členem ČIIA, navštivte www.interniaudit.cz

KROK 2 : ZASLÁNÍ PŘÍSLUŠNÉ DOKUMENTACE

Prostudujte příslušné sekce této příručky pro CIA, CCSA, CFSA, CGAP a CRMA, kde naleznete specifické požadavky ke každému certifikačnímu programu

Zkouška CIA je nabízena v mnoha jazycích, není třeba, abyste si jazyk zkoušky zvolili již během registrace. Až si naplánujete zkoušku u Pearson VUE, budete si moci zvolit jazyk, ve kterém vykonáte zkoušku. Většina jazyků bude k dispozici ve všech testovacích centrech Pearson VUE po celém světě, ačkoli ne všechny jazyky budou k dispozici již od počátku počítačového testování.

Poznámka: Vaše registrace ke zkoušce/její části je platná 180 dní od data, kdy je registrace zpracována v IIA. Každá registrace opravňuje k jednomu skládání zkoušky. Je Vaší odpovědností si zkoušku během těchto 180 dní naplánovat.

ZÍSKÁNÍ AUTORIZACE K TESTOVÁNÍ

Jakmile je Vaše registrace ke zkoušce zpracována, obdržíte prostřednictvím e-mailu Zmocňovací dopis, kde budete upozorněni na to, abyste kontaktovali Pearson VUE a naplánovali si v některém z jejich testovacích center termín zkoušky.

Bez předchozí registrace a autorizace IIA si nemůžete termín zkoušky IIA u Pearson VUE naplánovat !

Plánování termínu je proces, při kterém je Vám zarezervována testovací stanice v místě a v čase, ve kterém si přejete zkoušku skládat. Můžete si zkoušku naplánovat v jakémkoli testovacím centru Pearson VUE, které je schválené IIA, v jakoukoli hodinu, kdy má centrum pro Vás volnou testovací stanici. Termín zkoušky by jste si měli rezervovat co nejrychleji, abyste měli větší šanci, že bude volný termín v místě, dni a hodině, která Vám vyhovuje.

Poznámka: zkoušku musíte naplánovat a skládat do 180 dní od data, kdy byla Vaše registrace zpracována IIA. Po uplynutí 180 dní Vaše registrace propadne, přijdete o registrační poplatek a když budete chtít zkoušku skládat, budete se muset znovu registrovat a znovu platit poplatek.

PLÁNOVÁNÍ TERMÍNU TESTOVÁNÍ

IIA Vám umožňuje, abyste skládali zkoušku IIA po celém světě, v den a hodinu, která Vám vyhovuje, v jazyce, který si vyberete! Abyste těchto skvělých možností mohli využít, je třeba, abyste si zkoušku včas naplánovali.

Musíte si termín požadovaný zamluvit v dostatečném předstihu. Abyste zvýšili pravděpodobnost, že první Vámi vybraný termín ve Vámi vybraném testovacím centru bude k dispozici, doporučujeme, abyste si termín rezervovali alespoň 45 dní před vybraným termínem.

Zkoušku si můžete naplánovat v jakémkoli termínu v období do 180-ti dní od data, kdy bude Vaše registrace zpracována IIA. Pokud si zkoušku na toto období nenaplánujete, Vaše autorizace k testu propadne, budete se muset znovu zaregistrovat a znovu zaplatit, abyste si mohli zkoušku znovu naplánovat a skládat. IIA ani Pearson VUE neodpovídají za to, že si zkoušku nenaplánujete dříve, než Vaše registrace vyprší.

Změna termínu zkoušky a další změny s tím související jsou zpoplatněny 50 USD! Pečlivě tedy plánujte.

Otevírací doba testovacích center

Většina testovacích center Pearson VUE je otevřena pět nebo šest dní v týdnu v běžné pracovní době, v závislosti na místních podmínkách, po celý rok. Zkoušku si můžete naplánovat na jakýkoli termín, kdy je centrum Pearson VUE otevřeno a má volné testovací stanice.

Umístění testovacích center

Zkoušku můžete skládat v jakémkoli testovacím centru Pearson VUE, schváleném IIA, po celém světě, bez ohledu na to, zda je testovací centrum v místě Vašeho bydliště nebo ve Vaší zemi. Abyste si vyhledali testovací centrum, které máte nejblíže, otevřete si webovou stránku http://www.pearsonvue.com/iia a klikněte na „Vyhledávání centra".

Plánování online

Nejrychlejší způsob plánování zkoušky (stejně tak změny termínu nebo zrušení zkoušky, pokud je to nutné) je pomocí internetu. Použití internetu Vám umožňuje 24-hodinový přístup k plánování, dává Vám nejrychlejší a nejpřímější přístup ke zvoleným termínům a testovacím centrům. Také okamžitě obdržíte detailní konfirmaci termínu zkoušky (na obrazovce i prostřednictvím e-mailu).

Následující kroky je třeba při plánování online podniknout:

 1. Jít na www.pearsonvue.com/iia.
 2. Kliknout na „Plánování testu".
 3. Přihlásit se pomocí Vašeho Pearson VUE uživatelského jména a hesla. Pokud stránku Pearson VUE používáte poprvé, měli byste:
  • Kliknout na „vytvoření webového účtu".
  • Vyplnit požadované informace.
  • Voddílu „Dřívější historie testování" zatrhněte „Ne, toto je „první"
  • Vyplňte ID číslo kandidáta IIA, které jste obdrželi od IIA.
  • Počkejte, až Vám Pearson VUE pošle e-mailem Vaše uživatelské jméno a heslo. To může trvat až 24 hodin.
 4. Klikněte na „Plánování zkoušek". Uvidíte všechny testy, ke kterým jste se zaregistrovali, a které můžete naplánovat.
 5. Vyberte zkoušku, ke které se chcete zaregistrovat, postupujte podle instrukcí a vyberte umístění testovacího centra, kde chcete zkoušku skládat. Objeví se kalendář indikující možné dny pro testování. Klikněte na vybrané datum, vyberte si z nabízených hodin pro tento test a zvolte čas zkoušky. Postupujte podle instrukcí a dokončete plánování zkoušky. E-mailem obdržíte „Potvrzující dopis" termínu zkoušky.

Plánování zkoušky po telefonu

Zkoušku si můžete objednat také po telefonu.

Kontakt: paní Jana Sochorová, testovací centrum GOPAS a.s., Tel. +420 234 064 414

Není možné si naplánovat zkoušku přímo v testovacím centru Pearson VUE, osobní návštěva centra není povolena.

Potvrzující dopis

Když budete mít tento proces dokončený, Pearson VUE Vám e-mailem zašle konfirmaci zkoušky, která bude obsahovat termín a popis cesty do testovacího centra. Tuto konfirmaci si vytiskněte a vezměte ji s sebou do testovacího centra, až půjdete skládat zkoušku.

Pokud nemáte e-mailovou adresu, Pearson VUE Vám může konfirmaci zaslat poštou, pokud není termín zkoušky dříve než za 3 dny. Prosíme o včasné plánování, aby byl dostatek času na to, aby Vám mohl být doručen konfirmující dopis poštou.

Změny termínu

Změny nebo zrušení termínu zkoušky se rovněž mohou provádět online na www.pearsonvue.com/iia nebo telefonicky prostřednictvím call centra Pearson VUE.

Změna termínu zkoušky a další změny s tím související jsou zpoplatněny 75 USD! Pokud se ke zkoušce nedostavíte v plánovaném termínu a místě, Vaše registrace i poplatek propadne, pokud budete chtít znovu ke zkoušce, budete muset znovu provést registraci a zaplatit poplatek.

Zavření testovacího centra z důvodu extrémního počasí nebo z jiných naléhavých důvodů

Pokud extrémní počasí nebo jiné místní naléhavé důvody budou vyžadovat, aby testovací centrum zůstalo zavřené, budeme se snažit Vás kontaktovat. Nicméně, pokud si nebudete jisti, zda testovací centrum bude v termínu Vaší zkoušky otevřené, můžete do centra přímo zatelefonovat. Pokud je centrum otevřené, je Vaší odpovědností se ke zkoušce dostavit. Pokud je centrum zavřené, budete mít možnost se přeobjednat na jiný termín bez jakýchkoli sankcí. Pokud nebudete schopni místní testovací centrum kontaktovat, běžte na webovou stránku Pearson VUE http://www.pearsonvue.com/iia a zatelefonujte do jiného nejbližšího centra.