Osm lekcí ze základů interního auditu
5.5.2025 - 6.5.2025
variabilní symbol: 25117
ÚROVEŇ
Pro začátečníky.
URČENO PRO
Začínající interní auditory.
CÍL SEMINÁŘE
Interní audit posiluje schopnost společnosti vytvářet, chránit a udržovat hodnotu tím, že poskytuje orgánům a vedení společnosti nezávislé, na rizika zaměřené a objektivní ujištění, rady, porozumění podstatě věci a předvídavý pohled. Interní auditoři pracují nejen v obchodních společnostech a ve finančním sektoru, ale v nemalé míře i v orgánech a organizacích veřejného sektoru. Pro ně všechny je připraven dvoudenní seminář, který zejména začátečníkům vysvětlí, co to interní audit vlastně je, jak se standardně vykonává podle Globálních standardů interního auditu, proč si ho organizace vlastně zřizují a co za to svým interním zákazníkům poskytuje. Dva zkušení lektoři s mnohaletou praxí v řízení organizací a provádění interního auditu v podnikatelském a finančním sektoru a u veřejnoprávních subjektů seznámí účastníky se zásadami a praktickým výkonem interního auditu, od východisek z mandátu auditu a jeho naplnění v organizaci až po metodiky popisující kompletní auditorský proces. I auditoři z malých útvarů interního auditu či ti, co jsou v auditu organizace sami, by se měli po absolvování semináře zorientovat v tom, jak se na audit připravit, jak ho provést a jak sepsat a projednat zjištění.
OBSAH SEMINÁŘE
1. lekce:Globální standardy interního auditu – struktura domén, principů a standardů využitelných pro praxi IA; Účel, mandát, strategie IA – co je IA a na co se v organizacích zaměřuje a jak je možné zvyšovat jeho úroveň; Zásady etiky a profesionality IA – zásady a požadavky na chování auditorů při výkonu IA.
2. lekce:Základní podmínky pro zajištění účinnosti interního auditu ve společnosti, vztah na orgány a vedení při řízení a správě funkce interního auditu, Statut interního auditu – základní řídicí dokument určující rozsah a druhy služeb, odpovědnosti a očekávání, podpora ze strany vedení, organizační postavení auditu a vztahy s vedením a zaměstnanci organizace. Organizační nezávislost IA, kompetenční předpoklady, interakce na vedení. Zajištění a zvyšování kvality IA, jeho průběžné a pravidelné interní hodnocení a externí hodnocení kvality.
3. lekce:Prostředí pro práci IA, charakter práce při hodnocení řízení a správy, řízení rizik a řídicích a kontrolních procesů organizace. Řídicí a kontrolní systém – co by IA měl o něm znát, než ho začne auditovat v rámci plánovaných ujišťovacích zakázek. Základy uznávaného rámce COSO pro řídicí a kontrolní systém.
4. lekce:Řízení rizik – co by interní auditor měl znát o rizicích a způsobech řízení rizik v organizaci, jak si připravit Risk Universe pro sestavení mapy rizik jak základ pro střednědobý a roční plán auditu na bázi rizika.
5. lekce:Služby poskytované útvarem IA – zaměření na podporu managementu, jaké všechny produkty poskytuje interní auditor; Typy auditních zakázek – hodnocení souladu a výkonnosti na úrovni systému a operací. Ověřování řízení rizik podvodu v rámci Fraud auditů.
6. lekce:Plánování IA – východiska pro plánování na střednědobé a roční úrovni, plánování na základě analýzy rizik, hodnocení plnění plánu. Sestavení programu auditu a stanovení cílů auditní zakázky vyplývajících z posouzení úrovně řídicího a kontrolního systému vůči identifikovaným rizikům v hodnoceném procesu.
7. lekce:Přípravná a realizační fáze auditní zakázky – proces auditu, co v jednotlivých fázích auditora čeká a jak se na to připravit. Pořízení dat a informací, vedení interview, hodnocení a testování, způsob zpracování zjištění.
8. lekce:Dokumentace, reporting a monitoring – vedení auditní dokumentace, obsah, vedení pracovní dokumentace interního auditu; Závěrečná komunikace auditu (auditní zprávy) – požadavky na reporting, struktura závěrečné zprávy, komunikace návrhu zprávy, prezentace závěrů ve vedení, témata, významnost a priority, roční souhrnná zpráva, monitoring a ověřování plnění akčních plánů s přijatými opatřeními.
ROZVRH SEMINÁŘE
09:00 - 16:00
Ing. Jana Báčová, CIA
Ing. Jana Báčová, CIA
Profesní kariéra Jany Báčové je významně spojena s Českou národní bankou, Zkušenosti získala v útvarech dohledu nad finančním trhem, kde se zaměřovala zejména na problematiku interního auditu a vnitřních řídicích a kontrolních systémů. Poté zastávala v ČNB několik vedoucích pozic v různých oblastech její činnosti, v nichž zastupovala ČNB i navenek v příslušných výborech ESCB. Od roku 2002 vedla deset let útvar interního auditu ČNB, poté zastávala funkci ředitelky sekce peněžní a platebního styku a od roku 2015 pozici ředitelky sekce kancelář, kde kromě jiného byla zodpovědná i za funkce compliance, GDPR, řízení operačních rizik, etiku a podporu good governance. V současné době je mimo jiné předsedkyní výborů pro auditu ve skupině ČSOB.
Jana je certifikovaným auditorem (CIA) a je též certifikována Mezinárodním institutem interních auditorů pro hodnocení kvality interního auditu. Řadu let působila v Radě ČIIA a dlouhodobě se na půdě ČIIA věnuje lektorské činnosti a problematice standardizace profesní praxe interního auditu v České republice.
Ing. Rodan Svoboda, CIA
Konzultant, lektor, externí hodnotitel kvality interního auditu
Rodan je kvalifikovaným a zkušeným senior konzultantem v poradenské společnosti Eurodan, s.r.o., kde využívá své dlouholeté auditorské a manažerské zkušenosti. Téměř dvacet let pracoval v elektrárenské společnosti ČEZ jak v ekonomických, tak auditorských pozicích. Podílel se na budování ČIIA, řadu let jako člen Rady, posléze jako jeho první výkonný ředitel. Několik let byl projektovým manažerem národní pobočky ISACA CRC a členem jeho řídicího výboru. Přes 3 roky byl členem Výboru pro audit v Kongresovém centru Praha, a.s.
Kromě tuzemské praxe získával auditorské zkušenosti i v rámci několika zahraničních projektů, mj. se podílel na budování systému finanční kontroly a interního auditu ve státní správě Republiky Tádžikistán. V současnosti vede odborné týmy při zavádění auditu, jeho výkonu a hodnocení v řadě obchodních společností, regulovaných subjektů finančního sektoru a organizacích veřejné správy. Více než tři roky odpovídal za provádění interních auditů u Pojišťovny VZP, a. s., dvanáct let koordinoval poskytování služeb pro funkci compliance ve finanční skupině Citfin. V letech 2017-18 působil jako senior konzultant při analýzách a implementaci zpracování osobních údajů podle GDPR. Je lektorem a trenérem v oblasti interního auditu, risk managementu, compliance a Corporate Governance. Vykonává externího hodnotitele kvality interníh auditu.
Rodan je certifikovaným interním auditorem (CIA), certifikovaným auditorem vnitřní kontroly (CICA), držitelem certifikace v ujišťování systému řízení rizik (CRMA). Je členem Českého institutu interních auditorů, členem IIC ve Spojených státech a čestným členem polského institutu PIKW.
Cena semináře
Cena člen (prezenčně): 5 800,- Kč bez DPH (7 018,- Kč s DPH)
Cena nečlen (prezenčně): 7 300,- Kč bez DPH (8 833,- Kč s DPH)