Osm lekcí ze základů interního auditu
7.11.2023 - 8.11.2023
variabilní symbol: 23275
ÚROVEŇ
Pro začátečníky.
URČENO PRO
Začínající interní auditory.
CÍL SEMINÁŘE
Interní audit je budován v organizacích na podporu zlepšování systémů řízení především cestou opatření pro zvládání podnikatelských rizik. Co to interní audit vlastně je, jaký posun v jeho pojetí v posledních letech nastal, jakou přidanou hodnotu audit poskytuje, o jaké celosvětově uznávané standardy se opírá a co auditorům přinášejí, co audit poskytuje svým vnitřním zákazníkům, jaké typy auditů lze při řízení využít, jak audit probíhá od analýzy rizik přes plánování, přípravu a realizaci auditu až ke zpracování závěrečné zprávy včetně návrhu nápravných opatření – to jsou otázky, na které v průběhu semináře odpoví zkušení lektoři ČIIA.
OBSAH SEMINÁŘE
1. lekce: Rámec pro profesní praxi IA – jeho pojetí a význam pro praxi IA; Definice IA – co je IA a na co se v moderním pojetí zaměřuje; Etický kodex IA – principy a pravidla chování auditorů a zásady pro spolehlivý výkon IA.
2. lekce: Postavení, pravomoci a odpovědnosti a způsob zajišťování IA v organizaci dle Standardů řady 1000 – organizační a funkční nezávislost IA, Statut IA; možnosti narušení nezávislosti a objektivity IA. Zajištění a zvyšování a hodnocení kvality IA.
3. lekce: Řídicí a kontrolní systém – co by IA měl znát o internal governance, řídicích a kontrolních systémech v organizaci.
4. lekce: IA a řízení rizik – co by interní auditor měl znát o rizicích a způsobech řízení rizik v organizaci, auditování na bázi rizika.
5. lekce: Produkty IA – zaměření na podporu managementu, co vše poskytuje interní auditor; Typy auditních zakázek – hodnocení souladu a výkonnosti na úrovni systému a operací.
6. lekce: Plánování IA – východiska pro plánování na střednědobé a roční úrovni, plánování na základě analýzy rizik, hodnocení plnění plánu.
7. lekce: Realizace IA – proces auditu podle jednotlivých fází, přípravné, realizační a monitorovací; Hodnocení a testování – vedení interview, strukturovaná práce s informacemi.
8. lekce: Dokumentace, reporting a monitoring – vedení auditní dokumentace, obsah, vedení pracovní dokumentace interního auditu ; Auditní zprávy a jejich projednání – požadavky na reporting, struktura závěrečné zprávy, komunikace návrhu zprávy, prezentace závěrů ve vedení, roční zpráva, monitoring plnění nápravných opatření
ROZVRH SEMINÁŘE
09:00 - 16:00
LektorIng. Jana Báčová
Ing. Jana Báčová

Profesní kariéra Jany Báčové je významně spojena s Českou národní bankou, Zkušenosti získala v útvarech dohledu nad finančním trhem, kde se zaměřovala zejména na problematiku interního auditu a vnitřních řídicích a kontrolních systémů. Poté zastávala v ČNB několik vedoucích pozic v různých oblastech její činnosti, v nichž zastupovala ČNB i navenek v příslušných výborech ESCB. Od roku 2002 vedla deset let útvar interního auditu ČNB, poté zastávala funkci ředitelky sekce peněžní a platebního styku a od roku 2015 pozici ředitelky sekce kancelář, kde kromě jiného byla zodpovědná i za funkce compliance, GDPR, řízení operačních rizik, etiku a podporu good governance. V současné době je mimo jiné předsedkyní výborů pro auditu ve skupině ČSOB.
Jana je certifikovaným auditorem (CIA) a je též certifikována Mezinárodním institutem interních auditorů pro hodnocení kvality interního auditu. Řadu let působila v Radě ČIIA a dlouhodobě se na půdě ČIIA věnuje lektorské činnosti a problematice standardizace profesní praxe interního auditu v České republice.
Ing. Rodan Svoboda, CIA

Konzultant, lektor, externí hodnotitel kvality interního auditu
Rodan je kvalifikovaným a zkušeným senior konzultantem v poradenské společnosti Eurodan, s.r.o., kde využívá své dlouholeté auditorské a manažerské zkušenosti. Téměř dvacet let pracoval v elektrárenské společnosti ČEZ jak v ekonomických, tak auditorských pozicích. Podílel se na budování ČIIA, řadu let jako člen Rady, posléze jako jeho první výkonný ředitel. Několik let byl projektovým manažerem národní pobočky ISACA CRC a členem jeho řídicího výboru. Přes 3 roky byl členem Výboru pro audit v Kongresovém centru Praha, a.s.
Kromě tuzemské praxe získával auditorské zkušenosti i v rámci několika zahraničních projektů, mj. se podílel na budování systému finanční kontroly a interního auditu ve státní správě Republiky Tádžikistán. V současnosti vede odborné týmy při zavádění auditu, jeho výkonu a hodnocení v řadě obchodních společností, regulovaných subjektů finančního sektoru a organizacích veřejné správy. Více než tři roky odpovídal za provádění interních auditů u Pojišťovny VZP, a. s., dvanáct let koordinoval poskytování služeb pro funkci compliance ve finanční skupině Citfin. V letech 2017-18 působil jako senior konzultant při analýzách a implementaci zpracování osobních údajů podle GDPR. Je lektorem a trenérem v oblasti interního auditu, risk managementu, compliance a Corporate Governance. Vykonává externího hodnotitele kvality interníh auditu.
Rodan je certifikovaným interním auditorem (CIA), certifikovaným auditorem vnitřní kontroly (CICA), držitelem certifikace v ujišťování systému řízení rizik (CRMA). Je členem Českého institutu interních auditorů, členem IIC ve Spojených státech a čestným členem polského institutu PIKW.
Cena seminář:
Cena člen (prezenčně): 5 800,- Kč bez DPH (7 018,- Kč s DPH)
Cena nečlen (prezenčně): 7 300,- Kč bez DPH (8 833,- Kč s DPH)